VDX2-6518是一款低功耗的x86嵌入式控制器,其设计符合微小的模块规格,并集成了以下功能。
嵌入式控制器小型模块VDX2-6518设计时考虑到向后兼容性,为面临生命末期挑战的项目提供一条迁移路径,其现有的基于x86的微型模块控制器。该多功能控制器设计为插件替换,向后兼容支持遗留软件,以延长运行的产品生命周期,而不需要繁重和耗时的工作。
VDX2-6518适用于广泛的数据采集、工业自动化、过程控制、汽车控制器、AVL、智能车辆管理设备、医疗设备、人机界面、机器人、机械控制等需要小占地面积、低功耗和低成本硬件的应用。
产品规格
- DM&P SoC Vortex86DX2-800MHz
- 512MB / 1GB DDR2 onboard
- 4S/2U/VGA/LVDS/LAN/LPT/8GPIO/PWM/SD or eMMC
- Operation Temperature: -10~+60°C
- Onboard 4MB SPI Flash Disk
- Optional:Onboard Flash Disk / SD Socket / 8GPIO


| 品名 | 说明 |
| VDX2-6518-1G-E | Vortex86DX2 Tiny CPU Module with 1GB DDR2 & eMMC |
| VDX2-6518-1G-S | Vortex86DX2 Tiny CPU Module with 1GB DDR2 & SD |
| 处理器 | DM&P SoC CPU Vortex86DX2- 800MHz Real-Time Clock with Lithium Battery Backup |
| 缓存 | L1:16K I-Cache, 16K D-cache L2:256KB Cache |
| BIOS | AMI BIOS |
| 系统存储器 | 1GB DDR2 Onboard |
| 看门狗定时器 | Software programmable from 30.5 us to 512 seconds x2 sets (Watchdog 1 fully compatible with M6117D) |
| VGA | Integrated 2D VGA chip with dual display support (VGA + TTL / VGA + LVDS) VGA: Maximum resolution up to 1280×1024 @ 60Hz LVDS: Maximum resolution up to 1024×768 @ 60Hz Single-channel 24-bit LVDS |
| 网路 | Integrated 10/100M Ethernet |
| I/O接口 | RS-232 port x3 RS-232/422/485 port x1 Parallel port x1 USB port x2 (USB 2.0 version) 8-bit GPIO port x1 10/100Mbps Ethernet port x1 |
| 端口 | 2.00 mm Ø 26-pin box header for Printer x1 2.00 mm Ø 20-pin box header for 8-bit GPIO x1 2.00 mm Ø 20-pin header for LVDS x 1 2.00 mm Ø 10-pin box header for VGA x1 2.00 mm Ø 10-pin box header for USB x1 2.00 mm Ø 10-pin box header for RS-232 x4 2.54 mm Ø 5-pin box header for Keyboard x1 2.54 mm Ø 5-pin header for Mouse x1 2.54 mm Ø 4-pin header for DC-in x1 2.54 mm Ø 2-pin header for Reset x1 1.25 mm Ø 6-pin Wafer for JTAG x1 External RJ-45 connector for Ethernet x1 |
| 闪存支持 | Onboard 4MB SPI Flash Disk (Driver: A) 8GB eMMC or SD Card Slot |
| PWM | 8 channels |
| 功率要求 | Single Voltage +5V @720mA |
| 尺寸 | 100 x 66mm (3.94 x 2.6 inches) |
| 重量 | 63g |
| 工作温度 | -10°C ~ +60°C |
| 操作系统 | FreeDOS MS-DOS WINCE6.0 WINCE7.0 WindowsXP Professional Windows Embedded Standard(XPE) POS Ready(WePOS) Embedded Linux X-Linux |