系统上模块是一个具有处理器、内存和I/O的核心模块,在系统设计方面具有以下优点。
SOM200RD-XI适用于广泛的数据采集、工业自动化、过程控制、汽车控制器、AVL、智能车辆管理设备、医疗设备、人机界面、机器人和机械控制。
SOM200RD-XI的尺寸仅为52mm(长)*52mm(宽)*10.5mm(高),是专为各种可扩展应用而设计的内核。通过8排25针连接器,SOM200RD-XI能够提供多种功能,如RS-232、ISA、IDE、LAN、USB和GPIO。
为了帮助用户方便地将SOM200RD-XI模块应用到自己的应用中,ICOP为SOM200RD-XI模块提供了一个完整的开发板和参考电路图,以减少用户的时间。
产品规格
- DM&P SoC Vortex86DX- 800MHz
- 256MB / 512MB DDR2 onboard
- 5S/4U/LAN/LPT/32GPIO/I2C/PWM/IDE
- Onboard 4MB SPI Flash
- 200-pin module, 16-bit x-ISA
- Support LPC Bus
- 52 (L) x 52 (W) x 10.5 (H)mm, DC +5V @ 600mA
- Optional: Onboard flash up to 4GB, up to 32 PWM


| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| SOM200RD-XI_UM_v1r0A | SOM200RD-XI Manual | Manual | 2018-04-01 |
| SOM200RD-XI_datasheet | SOM200RD-XI Datasheet | Datasheet | 2018-04-01 |
| 料号 | 说明 |
| SOM200RD52XINE1 | Vortex86DX SOM200 CPU module w/256MB DDR2 |
| SOM200RD52XIBE1 | Vortex86DX SOM200 CPU module w/256MB DDR2, NAND Flash 512MB |
| SOM200DX-DEV-XI | SOM200RD-XI Development Board |
| ICOP-2811 | PC/104 VGA/LCD Display Module |
| ICOP-0091 | PC/104 interface to ISA Bus |
| 处理器 | DM&P SoC CPU Vortex86DX- 800MHz Real-Time Clock with Lithium Battery Backup |
| 缓存 | L1:16K I-Cache, 16K D-Cache,L2 Cache 256KB |
| 总线 | 16-bit x-ISA Bus |
| BIOS | AMI BIOS |
| 系统存储器 | 256 / 512MB DDR2 Onboard |
| 看门狗定时器 | Software programmable from 30.5µ sec. to 512 sec. x 2 sets (Watchdog 1 fully compatible with M6117D) |
| 网路 | Integrated 10/100Mbps Ethernet |
| 闪存支持 | Onboard 4MB SPI Flash Disk Onboard SST Flash Disk 512MB/1GB/2GB/4GB (Optional) MSTI EmbedDisk Module (16MB and above) 44-pin IDE to microSD (Optional) |
| PWM | 24~32 Channels |
| I²C | Controlled by GP 34/35 |
| 串行控制 | Controlled by GP 36/37 |
| I/O接口 | Enhanced IDE port (UltraDMA-100/66/33) x1 RS-232 port x5 (TX/RX x1) USB port (Ver2.0) x4 16-bit GPIO port x2 10/100Mbps Ethernet port x1 |
| 端口 | 1.27mm 76-pin box header for signal x4 1.25mm 6-pin wafer for JTAG x1 |
| 功率要求 | Single Voltage +5V @ 330mA |
| 尺寸 | 52 (L) x 52 (W) x 10.5 (H)mm (With Cover) |
| 重量 | 25g |
| 工作温度 | -20°C ~ +70°C -40°C ~ +85°C (Optional) |