VDX3-6754-V2系列控制器被设计为插件替代品,具有向后兼容性,以支持传统软件,帮助延长现有产品的生命周期,而无需进行大量的重新设计。
VDX3-6754-V2适用于广泛的数据采集、工业自动化、过程控制、汽车控制器、AVL、智能车辆管理设备、医疗设备、人机界面、机器人、机械控制等领域。


| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| 6754-V2_datasheet | VDX3-6754-V2 Datasheet | Datasheet | 2023-02-22 |
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| VDX3-6754-V2_UM_v6r0A | VDX3-6754-V2 Manual | Manual | 2023-05-16 |
方框图:

VDX3-6754-V2
| 品名 | 1GB DDR3 | 2GB DDR3 | Touch Function | Dual Core |
| VDX3-6754-V2-1G | V | |||
| VDX3-6754-V2-2C-1G | V | V | ||
| VDX3-6754-V2-1G-T | V | V | ||
| VDX3-6754-V2-2C-1G-T | V | V | V | |
| VDX3-6754-V2-2G | V | |||
| VDX3-6754-V2-2C-2G | V | V | ||
| VDX3-6754-V2-2G-T | V | V | ||
| VDX3-6754-V2-2C-2G-T | V | V | V |
Cable Set
| 品名 | Contents | |
| CABLE-SET-6754 | NET4X2(2.0) x1 RS232(2.0) x4 USB(2.0) x1 PRINT(2.0) x1 | VGA(2.0) x1 GPIO(2.0) x1 PS2KB(TEST) x2 CABLE-AUDIO-4P(1.25) x2 |
| 处理器 | DM&P SoC CPU Vortex86DX3 – 1GHz Real-Time Clock with Lithium Battery Backup |
| 缓存 | L1:32K I-Cache, 32K D-Cache, L2 Cache:512KB |
| 总线 | PC/104 Standard Compliant |
| 系统存储器 | 1GB/2GB DDR3 Onboard |
| 看门狗定时器 | Software programmable from 30.5 us to 512 seconds x2 sets(Watchdog 1 fully compatible with M6117D) |
| 显示器 | Integrated 2D VGA chip with dual display support (VGA + TTL/VGA + LVDS) VGA: Maximum resolution up to 1920×1080 @ 60Hz LVDS: Maximum resolution up to 1024×768 @ 60Hz 18/24-bit single-channel LVDS(Default 24-bit LVDS support) |
| 网路 | Integrated 10/100Mbps Ethernet x1 |
| 音频 | ALC888S (HD Audio) |
| 可选接口 | *DOS USB Hot SWAP x1 |
| I/O接口 | SATA 7P Connector x1 RS-232/485 port x4 USB port (Ver. 2.0) x2 Parallel port x1 16-bit GPIO port x1 10/100Mbps Ethernet port x1 |
| 端口 | SATA 7P for SATA x1 2.0mm 26-pin box header for Printer x1 20.mm 20-pin box header for 16-bit GPIO x1 2.0mm 10-pin box header for USB x1 2.0mm 10-pin box header for RS232 x4 2.0mm 44-pin box header for LCD x1 2.0mm 16-pin header for LVDS x1 2.0mm 8-pin header for Ethernet x1 2.0mm 10-pin box header for VGA x1 2.54mm 5-pin header for Keyboard x1 2.54mm 5-pin header for Mouse x1 2.54mm 4-pin header for -5V, -12V +12V, GND x1 2.54mm 2-pin header for Reset x1 1.25mm 6-pin wafer for JTAG x1 1.25mm 4-pin wafer for Line-out/MIC-in x2 1.25mm 4-pin wafer for Touch Controller x1 (Optional) |
| 功率要求 | Single Voltage +5V @1.3A (Typical) |
| 重量 | 80g |
| 尺寸 | 90mm x 96mm (3.54 x 3.77 inches) |
| 工作温度 | -20°C ~ +70°C (Single Core) -10°C ~ +60°C (Dual Core) -40°C ~ +85°C (Optional for Single Core) -20°C ~ +70°C (Optional for Dual Core) |
| 操作系统 | Free DOS DOS 6.22 PCDOS 7.1 DR-DOS x-DOS OS/2 Windows 7 Windows Embedded Standard 7 Windows Embedded Compact 7 Windows Embedded Compact 6 Windows XP Professional Windows Embedded Standard(XPE) POS Ready(WePOS) Embedded Linux X-Linux QNX VxWorks and FreeBSD. |