VSX-6124-FD-V2半尺寸嵌入式控制器系列的设计考虑到了向后兼容性,以便为面临使用现有基于x86的半尺寸控制器的寿命终止挑战的项目提供迁移路径。VSX-6124-FD-V2系列控制器被设计为插件替代品,具有向后兼容性,以支持传统软件,从而延长现有产品的生命周期,而无需进行大量的重新设计。
VSX-6124-FD-V2适用于广泛的数据采集、工业自动化、过程控制、汽车控制器、AVL、智能车辆管理设备、医疗设备、人机界面、机器人、机械控制等要求占地面积小的应用,低功耗和低成本的硬件,具有开放的行业标准,如半尺寸。
产品规格
- DM&P SoC Vortex86SX – 300MHz
- 4S/4U/VGA/LCD/LAN/LPT/16GPIO/IDE
- 128MB / 256MB DDR2 onboard
- Operation Temperature: -20 ~ +70°C / -40 ~ +85°C (Optional)
- Onboard 2MB SPI Flash
- PC/104 Connector Onboard
- Optional: Onboard Flash Disk / CF socket / PCI-104 Connector
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| 6124-V2_datasheet | VSX-6124-V2 Datasheet | Datasheet | 2018-04-01 |
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| VSX-6124-V2_UM_v1r0A | VSX-6124-V2 Manual | Manual | 2018-04-01 |


| 处理器 | DM&P SoC CPU Vortex86SX- 300MHz Real-Time Clock with Lithium Battery Backup |
| 缓存 | L1:16K I-Cache, 16K D-Cache |
| BIOS | AMI BIOS |
| 总线 | PC/104 Standard Compliant (Optional: PCI-104) |
| 系统存储器 | 128 /256MB DDR2 Onboard |
| 看门狗定时器 | Software programmable from 30.5 us to 512 seconds x2 sets (Watchdog 1 fully compatible with M6117D) |
| VGA | XGI Volari Z9s Chipset VGA and TFT Flat Panel Interface Support LVDS Flat Panel Interface Support (Optional) Onboard 32MB VGA Memory Support resolution up to 1280 x 1024 |
| 网路 | Integrated 10/100M Ethernet |
| 音频 | CM119 USB Audio Controller (Optional) |
| I/O接口 | Enhanced IDE port (UltraDMA-100/66/33) x1 FDD x1 RS-232 port x3 RS-232/485/422 port x1 (RS485 Auto Direction) Parallel port x1 USB port (2.0) x4 16-bit GPIO port x1 10/100Mbps Ethernet port x1 |
| 端口 | 2.54 mm Ø 26-pin box header for Printer x1 2.54 mm Ø 10-pin box header for RS-232 x3 2.54 mm Ø 10-pin box header for USB x2 2.54 mm Ø 20-pin box header for 16-bit GPIO x1 2.54 mm Ø 3-pin header for RS-485 x1 2.54 mm Ø 2-pin header for Reset x1 2.54 mm Ø 4-pin header for DC-in x1 2.54 mm Ø 7-pin header for Redundancy Signal x1(O) 2.54 mm Ø2-pin header for SYS-SW-IN x1 (Opt) 2.0 mm Ø 44-pin box header for IDE x1 2.0 mm Ø 44-pin box header for LCD x1 1.25 mm Ø 6-pin Wafer for JTAG x1 1.25 mm Ø 4-pin Wafer for Line-out/MIC-in x2 (O) External RJ-45 connector for Ethernet x1 External Mini-DIN connector for KBD/Mouse x1 External D-Sub 15 pin female connector for VGA x1 External D-Sub 9 pin male connector for RS232 x1 Type I/II Compact Flash Slot x1 (Optional) 4-pin Male Power Connector x1 |
| 闪存支持 | Onboard 2MB SPI Flash Disk (Driver: A) 44-pin IDE Flash Disk( EmbedDisk 16MB or above) Compact Flash Type I/II (Optional) |
| SRAM 支持 | 512KB (Optional) |
| 功率要求 | Single Voltage +5V @ 660mA |
| 尺寸 | 184mm X 122mm (7.24 x4.80 inches) |
| 重量 | 176g |
| 工作温度 | -20°C ~ +70°C -40°C ~ +85°C (Optional) |