VSX-6116-V2系列低功耗x86嵌入式控制器的设计符合微小规格,并集成了以下功能。
VSX-6116-V2微型嵌入式控制器系列的设计考虑到了向后兼容性,以便为面临使用现有基于x86的微型控制器的寿命终止挑战的项目提供迁移路径。VSX-6116-V2系列控制器被设计为插件替代品,具有向后兼容性,以支持传统软件,从而延长现有产品的生命周期,而无需进行大量的重新设计。
VSX-6116-V2微型嵌入式控制器系列的设计考虑到了向后兼容性,以便为面临使用现有基于x86的微型控制器的寿命终止挑战的项目提供迁移路径。VSX-6116-V2系列控制器被设计为插件替代品,具有向后兼容性,以支持传统软件,从而延长现有产品的生命周期,而无需进行大量的重新设计。
产品规格
- DM&P SoC Vortex86SX-300MHz
- 128MB / 256MB DDR2 onboard
- 2S/2U/LPT/32GPIO/IDE
- Operation Temperature: -20~+70°C / -40°C~+85°C (Optional)
- Onboard 2MB SPI Flash Disk
- 16bit x-ISA
- Optional:512KB SRAM


| 品名 | 说明 |
| VSX-6116-V2 | Vortex86SX Tiny CPU Module with 128MB DDR2 |
| ICOP-2720 | Tiny VGA/LCD Development Kit |
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| VSX-6116-V2_UM_v1r0A | VSX-6116-V2 Manual | Manual | 2018-04-01 |
| 6116-V2_datasheet | VSX-6116-V2 Datasheet | Datasheet | 2018-04-01 |
| 处理器 | DM&P SoC CPU Vortex86SX- 300MHz Real-Time Clock with Lithium Battery Backup |
| 缓存 | L1:16K I-Cache, 16K D-Cache |
| 总线 | 16-bit x-ISA interface |
| BIOS | AMI BIOS |
| 系统存储器 | 128/256MB DDR2 Onboard |
| 看门狗定时器 | Software programmable from 30.5μ sec. to 512 sec. x 2 sets (Watchdog 1 fully compatible with M6117D) |
| 闪存支持 | Onboard 2MB SPI Flash Disk MSTI EmbedDisk Module (16MB and above) |
| SRAM 支持 | 512KB (Optional) |
| I/O接口 | Enhanced IDE port x1 RS-232 port x1 RS-232/422/485 port x1 USB port (Ver2.0) x2 Parallel port x1 16-bit GPIO port x2 |
| 端口 | 2.0mm 44-pin box header for IDE x1 2.0mm 26-pin box header for Printer x1 2.0mm 20-pin box header for 16-bit GPIO x2 2.0mm 10-pin box header for RS-232 x2 2.0mm 10-pin box header for USB x1 2.54mm 5-pin box header for Keyboard x1 2.54mm 5-pin box header for Mouse x1 2.54mm 3-pin header for RS-485 x1 1.25mm 6-pin wafer for JTAG x1 |
| 功率要求 | Single Voltage +5V @ 300mA |
| 重量 | 56g |
| 尺寸 | 100 x 66mm (3.94 x 2.6 inches) |
| 工作温度 | -20°C ~ +70°C -40°C ~ +85°C (Optional) |