VSX-6118-V2系列低功耗x86嵌入式控制器的设计符合微小规格,并集成了以下功能。
VSX-6118-V2微型嵌入式控制器家族设计时考虑到向后兼容性,为在现有基于x86的微型控制器上面临生命末期挑战的项目提供迁移路径。VSX-6118-V2系列控制器设计为插件替换,向后兼容,支持遗留软件,以延长现有产品生命周期,而无需进行重设计。
VSX-6118-V2适用于广泛的数据采集、工业自动化、过程控制、汽车控制器、AVL、智能车辆管理设备、医疗设备、人机界面、机器人、机械控制等要求占地面积小的应用,低功耗和低成本的硬件,具有开放的行业标准,如微型。
产品规格
- DM&P SoC Vortex86SX-300MHz
- 128MB / 256MB DDR2 onboard
- 4S/4U/VGA/LCD/LAN/32GPIO/IDE
- Operation Temperature: -20~+70°C / -40°C~+85°C (Optional)
- Onboard 2MB SPI Flash Disk


| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| VSX-6118-V2_UM_v1r2A | VSX-6118-V2 Manual | Manual | 2018-04-01 |
| 6118-V2_datasheet | VSX-6118-V2 Datasheet | Datasheet | 2018-04-01 |
| 处理器 | DM&P SoC CPU Vortex86SX- 300MHz Real-Time Clock with Lithium Battery Backup |
| 缓存 | L1:16K I-Cache, 16K D-Cache |
| BIOS | AMI BIOS |
| 系统存储器 | 128/256MB DDR2 Onboard |
| 看门狗定时器 0 & 1 设置 | Software programmable from 30.5μ sec. to 512 sec. x 2 sets (Watchdog 1 fully compatible with M6117D) |
| VGA | XGI Volari Z9s Chipset VGA and TFT Flat Panel Interface Support Onboard 32MB VGA Memory, support resolution up to 1280 x 1024,16M colors |
| 网路 | Integrated 10/100Mbps Ethernet |
| 闪存支持 | Onboard 2MB SPI Flash Disk MSTI EmbedDisk Module (16MB and above) |
| I/O接口 | Enhanced IDE port x1 RS-232 port x3 RS-232/485 port x1 USB port (Ver2.0) x4 16-bit GPIO port x2 10/100Mbps Ethernet port x1 |
| 端口 | 2.0mm 44-pin box header for IDE x1 2.0mm 20-pin box header for 16-bit GPIO x2 2.0mm 10-pin box header for RS-232 x4 2.0mm 10-pin box header for USB x2 2.0mm 10-pin box header for VGA x1 2.0mm 44-pin box header for LCD x1 2.54mm 5-pin box header for Keyboard x1 2.54mm 5-pin header for Mouse x1 2.54mm 3-pin header for RS-485 x1 1.25mm 6-pin wafer for JTAG x1 External RJ-45 connector for Ethernet x1 |
| 功率要求 | Single Voltage +5V @ 600mA |
| 重量 | 60g |
| 尺寸 | 100 x 66mm (3.94 x 2.6 inches) |
| 工作温度 | -20°C ~ +70°C -40°C ~ +85°C (Optional) |