产品规格
- DM&P SoC Vortex86sX- 300MHz
- 128MB / 256MB DDR2 onboard
- 5S/4U/LAN/IDE/PCI/32GPIO/PWM
- Onboard 2MB SPI Flash
- 204-pin module, 204 pins for for PCI & Multi-I/O
- Support LPC Bus
- 70 x 45mm, DC +5V @ 280mA
- Optional: up to 3 PWM
DIP-204pin-PCI模块(70x45mm)设计为您自己的应用程序的核心,它集成了Vortex86SX CPU、板载128MB DDR2、BIOS和多I/O。DIP-204pin-PCI模块的I/O接口是34针(1×34,间距2.0mm)连接器x6,包括PCI总线、RS-232、IDE、LAN、USB和GPIO。
为了方便用户使用我们的DIP-204pin-PCI模块,ICOP为DIP-204pin-PCI模块提供了完整的DIP-204pin-PCI开发板开发工具包。
我们还为客户提供参考电路图,以方便用户在开发过程中的工作。同时,你可以设计你自己的主板,只配备你需要的I/O功能。
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| vsx_dip_pciv2_datasheet | VSX-DIP-PCI-V2 Datasheet | Datasheet | 2018-04-01 |
| VSX-DIP-PCI-V2_UM_v1r0A | VSX-DIP-PCI-V2 Manual | Manual | 2018-04-01 |


| 处理器 | DM&P SoC CPU Vortex86SX- 300MHz Real Time Clock with Lithium Battery Backup |
| 缓存 | L1:16K I-Cache, 16K D-Cache |
| 总线 | PCI interface |
| BIOS | AMI BIOS |
| 系统存储器 | 128/256MB DDR2 Onboard |
| 看门狗定时器 (0 & 1 Sets) | Software programmable from 30.5μ sec. to 512 sec. x 2 sets (Watchdog 1 fully compatible with M6117D) |
| 网路 | Integrated 10/100Mbps Ethernet |
| 闪存支持 | Onboard 2MB SPI Flash Disk |
| I/O接口 | Enhanced IDE port (UltraDMA-100/66/33) x1 RS-232 port x5 (TX/RX x1) USB port x4 16-bit GPIO port x2 |
| 端口 | 1.25mm 6-pin wafer for JTAG x1 |
| 功率要求 | Single Voltage +5V @ 280mA |
| 重量 | 23g |
| 尺寸 | 70 x 45mm (2.75 x 1.77 inches) |
| 工作温度 | -20°C ~ +70°C -40°C ~ +85°C (Optional) |