VSX-6100-V2系列低功耗x86嵌入式控制器的设计符合DIP 68针CPU模块规格,并集成了以下功能。
VSX-6100-V2 DIP 68pin控制器的设计考虑到了向后兼容性,以便为面临使用现有基于x86的控制器的寿命终止挑战的项目提供迁移路径。VSX-6100-V2系列控制器设计为插件替代品,具有向后兼容性,可支持传统软件,以帮助延长现有产品的生命周期,而无需进行大量的重新设计。
产品规格
- DM&P SoC Vortex86SX- 300MHz
- 128MB / 256MB DDR2 onboard
- 5S/3U/LAN/28GPIO/CF
- Onboard 2MB SPI Flash
- 68-pin module
- 90 x 46mm, DC +5V @ 300mA
- Optional: up to 40 GPIO


| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| 6100v2_datasheet | VSX-6100-V2 Datasheet | Datasheet | 2018-10-25 |
| VSX-6100-V2_UM_v1r0A | VSX-6100-V2 Manual | Manual | 2018-10-24 |
| 料号 | 说明 |
| VSX-6100-V2 | Vortex86SX DIP 68pin CPU Module with 256MB DDR2 |
| VSX-6100-EVB | Vortex86SX DIP 48/68pin CPU Module Development Board |
| 处理器 | DM&P SoC CPU Vortex86SX- 300MHz Real-Time Clock with Lithium Battery Backup |
| 缓存 | L1:16K I-Cache, 16K D-Cache |
| BIOS | AMI BIOS |
| 系统存储器 | 256MB DDR2 Onboard |
| 看门狗定时器 | Software programmable from 30.5 us to 512 seconds x2 sets(Watchdog 1 fully compatible with M6117D) |
| I/O接口 | RS-232 port x3 USB port x1 (USB 2.0 version) |
| 端口 | 1.25mm Ø 3-pin wafer for RS-232 x3 1.25mm Ø 4-pin wafer for USB x1 1.25mm Ø 4-pin wafer for KBD x1 1.25mm Ø 6-pin wafer for JTAG x1 Type I/II Compact Flash slot x1 |
| 闪存支持 | Onboard 2MB SPI Flash Disk (Driver: A) Type I/II CF Card |
| 功率要求 | Single Voltage +5V @ 340mA |
| 尺寸 | 90mm X 46mm (3.54 x1.81 inches) |
| 重量 | 30g |
| 工作温度 | -20°C ~ +70°C -40°C ~ +85°C (Optional) |