VSX-6127-V2 3.5“嵌入式控制器系列在设计时考虑到了向后兼容性,以便为面临使用现有基于x86的3.5”控制器的寿命终止挑战的项目提供迁移路径。VSX-6127-V2系列控制器被设计为插件替代品,具有向后兼容性,以支持传统软件,从而延长现有产品的生命周期,而无需进行大量的重新设计。
VSX-6127-V2 3.5“嵌入式控制器系列在设计时考虑到了向后兼容性,以便为面临使用现有基于x86的3.5”控制器的寿命终止挑战的项目提供迁移路径。VSX-6127-V2系列控制器被设计为插件替代品,具有向后兼容性,以支持传统软件,从而延长现有产品的生命周期,而无需进行大量的重新设计。


产品规格
- DM&P SoC Vortex86SX- 300MHz
- 128MB / 256MB DDR2 onboard
- 4S/3U/VGA/LCD/LVDS/LAN/16GPIO/CF
- Operation Temperature: -20~ +70°C / -40 ~ +85°C (Optional)
- Onboard 4MB SPI Flash Disk
- PC/104+ Connector Onboard
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| VSX-6127-V2_UM_v1r0A | VSX-6127-V2 Manual | Manual | 2018-04-01 |
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| 6127-V2_datasheet | VSX-6127-V2 Datasheet | Datasheet | 2018-04-01 |
| 处理器 | DM&P SoC CPU Vortex86SX- 300MHz Real-Time Clock with Lithium Battery Backup |
| 缓存 | L1:16K I-Cache, 16K D-Cache |
| 总线 | PC/104+ standard compliant |
| BIOS | AMI BIOS |
| 系统存储器 | 128/256MB DDR2 Onboard |
| 看门狗定时器 0 & 1 Sets | Software programmable from 30.5μ sec. to 512 sec. x 2 sets (Watchdog 1 fully compatible with M6117D) |
| VGA | XGI Volari Z9s Chipset VGA and TFT/LVDS Flat Panel Interface Support Onboard 32MB VGA Memory, support resolution up to 1280 x 1024, 16M colors |
| 网路 | Integrated 10/100Mbps Ethernet |
| 闪存支持 | Onboard 2MB SPI Flash Disk MSTI EmbedDisk Module (16MB and above) Compact Flash Type I/II |
| SRAM support | 512KB (optional) |
| I/O接口 | Enhanced IDE port x1 FDD x 1 RS-232 port x7 RS-232/422/485 port x1 USB port (Ver2.0) x3 Parallel port x1 16-bit GPIO port x1 10/100Mbps Ethernet port x1 |
| 端口 | 2.0mm 44-pin box header for IDE x1 2.0mm 44-pin box header for LCD x1 2.0mm 34-pin box header for FDD x 1 2.0mm 26-pin box header for Printer x1 2.0mm 20-pin box header for 16-bit GPIO x1 2.0mm 16-pin header for LVDS x1 2.0mm 10-pin box header for RS-232 x7 2.0mm 10-pin box header for USB x1 2.54mm 4-pin header for +12V, -12V, -5V, GND x 1 2.54mm 3-pin header for RS-485 x1 1.25mm 6-pin wafer for JTAG x1 0.8mm 124-pin Mini-PCI card connector x 1 External 15-pin D-Sub female connector for VGA x1 External 9-pin D-Sub male connector for RS-232 x1 External RJ-45 connector for Ethernet x1 External USB connector x 1 External Mini-DIN connector for Keyboard/Mouse x1 Type I/II Compact Flash Slot x1 |
| 功率要求 | Single Voltage +5V @ 800mA |
| 重量 | 148g |
| 尺寸 | 102 x 146mm (4.01 x 5.75 inches) |
| 工作温度 | -20°C ~ +70°C -40°C ~ +85°C (Optional) |