VEX2-6454是一种基于VEX2-DIP168CPU模块的PC/104解决方案,具有功耗低、I/O选择多等优点。
产品规格
- DM&P SoC Vortex86EX2- 600MHz
- 1GB / 2GB DDR3 onboard
- 8S/4U/VGA/LCD/LVDS/LAN/2CAN/2I²C/Audio/MINIPCIE
- Operation Temperature: -20 ~ +70°C / -40 ~ +85°C (Optional)
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| VEX2-6427_UM_v2r0A | VEX2-6427 Manual | Manual | 2024-01-26 |
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| VEX2-6427_datasheet | VEX2-6427 Datasheet | Datasheet | 2020-04-06 |


| 品名 | VEX2-6427-5C4EE | VEX2-6427-10C4VEE | VEX2-6427-5C3NE | VEX2-6427-5C4NE | VEX2-6427-10C4VNE |
|---|---|---|---|---|---|
| 处理器 | 600MHz | 600MHz | 600MHz | 600MHz | 600MHz |
| DRAM (DDR3) | 1GB | 1GB | 512MB | 1GB | 1GB |
| Disk Support | SD Card/ 4GB eMMC | SD Card/ 4GB eMMC | SD Card/ Micro SD Card | SD Card/ Micro SD Card | SD Card/ Micro SD Card |
| 显示器 | Frame Buffer LCD/LVDS | LCD/LVDS/VGA | Frame Buffer LCD/LVDS | Frame Buffer LCD/LVDS | LCD/LVDS/VGA |
| 网络 | 1 | ||||
| USB(v2.0) | 4 | ||||
| COM | 5 | 10 | 5 | 5 | 10 |
| I²C | 2 | ||||
| CAN Bus | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 |
| 音频 | Line-in / Line-out / MIC-in / Buzzer | ||||
| MiniPCIe | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 |
| 处理器 | DM&P Vortex86EX2 Processor 600MHz |
| RAM | 512MB/1GB DDR3 Onboard |
| BIOS | Coreboot BIOS |
| 扩张 | MiniPCIe x 2 (Optional) |
| 显示器 | Integrated 2D VGA chip with VGA and TFT Flat Panel Interface Support VGA: resolution up to 1024 x 768 @ 60Hz LCD: resolution up to 1024 x 768 @ 60Hz LVDS: resolution up to 1024 x 768 @ 60Hz, single-channel 24-bit |
| 网路 | Integrated 10/100Mbps Ethernet |
| 音频 | Realtek ALC262 Codec |
| Disk Support | SD Card Micro SD Card/eMMC (Optional) |
| I/O接口 | COM x10 (2x RS232/485) CAN bus x2 (Option) 12-bit ADC x 8 (Option) USB x4 Touch function x1 (Option) I2C x2 PS/2 x 2 |
| 端口 | 1.25mm 4-pin wafer for I2C x2 1.25mm 4-pin wafer for Touch function x1 (Option) 1.25mm 4-pin wafer for Line-in, Line-out, Mic-in x3 15-pin D-sub female connector for VGA x1 SD Card slot x1 1.25mm 4-pin wafer for Keyboard x1 2.0mm 10-pin box header for COM x9 (Option) 2.54mm 3-pin molex for CAN Bus x2 (Option) MiniPCIe slot x2 (Option) USB connector x4 1.25mm 4-pin wafer for Mouse x1 2.0mm 44-pin box header for LCD x1 2.0mm 20-pin header for LVDS x1 9-pin D-sub male connector for COM x1 RJ45 connector x1 |
| 功率要求 | 5VDC @ 670mA |
| 工作温度 | 20℃ to +70℃ -40℃ to +85℃ (Optional) |
| 尺寸 | 102 x 146mm |
| 重量 | 130g |
| 操作系统 | Windows Embedded Compact 7 QNX Windows Embedded CE6.0 FreeBSD Linux Yocto 3.0/4.0 DOS |