Vortex86EX系列是ICOP系列的最新成员,具有紧凑的尺寸和超低的功耗。它包含16KB直写4路一级缓存、128KB直写/回写4路二级缓存、2.5Ghz PCI-E总线、DDR3、ROM控制器、I²C、SPI、快速以太网、FIFO UART、USB2.0主机、CAN和SD/SATA控制器。
随着DDR3内存旁边,400MHz Vortex86EX提供了相同的计算能力熟悉的DX系列。此外,它的显著特点,极低的功耗也使它成为一个伟大的解决方案,相对简单的应用,如数据采集。
产品规格
- DM&P SoC Vortex86EX- 400MHz
- 128MB DDR3 onboard
- 1S/2U/LAN/mPCIe/x-ISA/ADC/SATA/mPCI-E 3G module
- Operation Temperature: -20 ~ +70°C
- 16-bit x-ISA interface
- Optional: Mini-PCIe socket / SIM Holder / Onboard Flash Disk / MicroSD socket


| VEX-6253_datasheet | VEX-6253 Datasheet | Datasheet | 2018-04-01 |
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| VEX-6253_UM_v1r0A | VEX-6253 Manual | Manual | 2023-08-17 |
| 品名 | 说明 |
| VEX-6253 | Vortex86EX PC/104 CPU Module with 128MB DDR3/16-bit x-ISA |
| VEX-6253-5S-S | Vortex86EX PC/104 CPU Module with 128MB DDR3/5S/SD Card slot |
| VEX-6253-3GE | Vortex86EX PC/104 CPU Module with 128MB DDR3/SIM Card slot / Mini PCI-E 3G support / 512MB eMMC |
| MINIPCIE-9160 | Mini PCI-E VGA Module for VEX CPU Module only |
| 处理器 | DM&P SoC CPU Vortex86EX- 400MHz Real-Time Clock with Lithium Battery Backup |
| 缓存 | L1:16K I-Cache, 16K D-Cache L2:256KB Cache |
| BIOS | Coreboot BIOS |
| 总线 | PC/104 Standard Compliant |
| 系统存储器 | 128MB DDR3 Onboard |
| 看门狗定时器 | Software programmable from 30.5μ sec.to 512 sec. x2 sets (Watchdog 1 fully compatible with M6117D) |
| 网路 | Integrated 10/100M Ethernet |
| I/O接口 | SATA 7P Connector x1 RS-232/485 port x1 USB port x2 (USB 2.0 version) 8CH A/D port x1 10/100Mbps Ethernet port x1 |
| 端口 | SATA 7P for SATA x 1 2.00 mm 10-pin box header for USB x1 2.00 mm 10-pin box header for RS-232 x1 2.00 mm 8-pin header for Ethernet x 1 2.54 mm 5-pin header for Keyboard/Mouse x1 0.80 mm 52-pin Mini PCI-E connector x1 |
| 闪存支持 | Onboard 7.5MB SPI Flash Disk (Drive A, FreeDOS preinstalled) Onboard eMMC 512MB (Optional) SD Card slot (Optional) SATA DOM |
| 功率要求 | Single Voltage +5V @400mA |
| 尺寸 | 90.2 X 96mm (3.55 x 3.77 inches) |
| 重量 | 63g |
| 工作温度 | -20°C ~ +70°C -40°C ~ +85°C (Optional) |
| 操作系统 | Free DOS DOS 6.22 PCDOS 7.1 DR-DOS x-DOS OS/2 CE6.0, x-Linux QNX VxWorks FreeBSD |