产品规格
- DM&P SoC Vortex86EX- 400MHz
- 512MB DDR3 onboard
- 2S/2U/VGA/LCD/LAN/ADC/CAN/I²C/SIM/3MINIPCIE
- Operation Temperature: -20 ~ +70°C / -40 ~ +85°C (Optional)
- 8-CH 11-bit ADC
- Expansion I/O Bus 3U + 24GPIO or 3U + 3S or 3U + Parallel + SPI
基于带512MB DDR3板载内存的SOM200EX模块,VEX-6225为您的工业应用提供了平衡和稳定的计算性能。
VEX-6225配备迷你PCIe、USB、COM、SATA、Micro SD、CAN、I2C、ADC、LCD、VGA、LAN和SIM卡插槽,允许3G/4G无线通信和扩展I/O,以满足数据采集、工业自动化、过程控制、医疗设备等多种应用需求。
旨在满足3.5“规范,具有向后兼容性,为面临使用寿命终止挑战的项目提供迁移路径,这些项目使用现有的基于x86的3.5”控制器。此外,VEX-6225系列控制器被设计为具有向后兼容性的插件替代品,以支持传统软件,从而延长现有产品的生命周期,而无需进行大量的重新设计。


| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| VEX-6225_UM_v3r0A | VEX-6225 Manual | Manual | 2018-04-01 |
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| VEX-6225_datasheet | VEX-6225 Datasheet | Datasheet | 2018-04-01 |
| 品名 | VEX-6225-43VE | VEX-6225-43EE |
| 处理器 (MHz) | 400MHz | 400MHz |
| DRAM (DDR3) | 512MB | 512MB |
| Storage | SATA, Micro SD | SATA, Micro SD |
| 显示器 | VGA, LCD | N/A |
| 网路 | 1 | 1 |
| SIM卡插槽 | 1 | 1 |
| USB (ver. 2.0) | 2 | 2 |
| COM* | 2 | 2 |
| CAN | 1 | 1 |
| I²C | 1 | 1 |
| 11-bit ADC | 1 | 1 |
| 扩充 I/O | 1 | 1 |
| Mini PCIe 插座1** | 1 | 1 |
| Mini PCIe 插座2 | N/A | 1 |
| Mini PCIe 插座3 | N/A | 1 |
| 处理器 | Vortex86EX 400MHz, L1 I/D-Cache 16/16KB, L2 128KB |
| RMA | 512MB DDR3 Onboard |
| BIOS | Coreboot BIOS |
| 总线 | USB-signal 3G/4G modem with Mini PCI Express Form Factor x1 Mini PCI Express Socket x2 (Optional) Expansion I/O x1 (Optional) (A)USB x3 + 8-bit GPIO x3, or (B)USB x3 + COM x3, or (C)USB x3 + Printer x1 + SPI Bus x1 |
| 显示器 | Integrated 2D VGA chip with VGA and TFT Flat Panel Interface Support VGA: Maximum resolution up to 1024 x 768 @60Hz LCD: Maximum resolution up to 1024 x 768 @60Hz |
| 网路 | Integrated 10/100Mbps Ethernet |
| Disk Support | SATA DOM Micro SD |
| I/O接口 | 8CH 11-bit ADC x1 USB(ver2.0) x2 RS232 x1 RS232/485 x1 CAN x1 I²C x1 |
| 端口 | Mini PCI Express Socket x3 Micro SD Card Slot x1 SIM Card Slot x1 1.25mm 6-pin wafer for I²C x1 2.0mm 56-pin female connector for Expansion I/O x1 2.0mm 10-pin box header for VGA x1 2.0mm 44-pin box header for LCD x1 2.0mm 16-pin header for ADC x1 2.54mm 3-pin Molex header for CAN x1 2.54mm 5-pin box header for Keyboard x1 2.54mm 5-pin box header for Mouse x1 2.54mm 2-pin header for RS232/485 switching x1 External D-Sub 9-pin male connector for RS232 x1 External D-Sub 9-pin male connector for RS232/485 x1 External RJ45 connector for Ethernet x1 External Standard USB port x 2 2-pin power terminal connector x1 2-pin box header for +5V DC Output x1 7-pin SATA connector for SATA DOM x1 |
| 功率要求 | +12 – 24VDC Input Typical Consumption: +12VDC Input @ 200mA |
| 工作温度 | -20°C to +70°C -40°C to +85°C (Optional) |
| 操作系统 | DOS Windows CE6 Windows Embedded Compact 7 Linux QNX VxWorks FreeBSD |
| 尺寸 | 102 x 146mm (4.01 x 5.75 inches) |
| 重量 | 165g |