VDX2-6554 PC/104系列嵌入式控制器的设计考虑到了向后兼容性,以便为面临使用现有基于x86的PC/104控制器的寿命终止挑战的项目提供迁移路径。VDX2-6554系列控制器设计为插件替代品,具有向后兼容性,以支持传统软件,从而延长现有产品的生命周期,而无需进行大量的重新设计。
VDX2-6554适用于广泛的数据采集、工业自动化、过程控制、汽车控制器、AVL、智能车辆管理设备、医疗设备、人机界面、机器人、机械控制等要求占地面积小的应用,低功耗、低成本的硬件,采用开放的行业标准,如PC/104。


| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| 6554_Datasheet | VDX2-6554-V2 Datasheet | Datasheet | 2022-08-26 |
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| VDX2-6554_UM_v1r5A | VDX2-6554-V2 Manual | Manual | 2022-08-26 |
| 料号 | 说明 |
| VDX2-6554-V2-1G | Vortex86DX2 PC/104 CPU Module with 1GB DDR2 |
| VDX2-6554-V2-512 | Vortex86DX2 PC/104 CPU Module with 512MB DDR2 |
| 处理器 | DM&P SoC CPU Vortex86DX2- 800MHz Real-Time Clock with Lithium Battery Backup |
| 缓存 | L1:16K I-Cache, 16K D-cache L2:256KB Cache |
| BIOS | AMI BIOS |
| 总线 | PC/104 Standard Compliant |
| 系统存储器 | 512MB/ 1 GB DDR2 Onboard |
| 看门狗定时器 | Software programmable from 30.5 us to 512 seconds x2 sets(Watchdog 1 fully compatible with M6117D) |
| VGA | Integrated 2D VGA chip with dual display support (VGA + TTL / VGA + LVDS) VGA: Maximum resolution up to 1280×1024 @ 60Hz LVDS: Maximum resolution up to 1024×768 @ 60Hz Single-channel 18-bit LVDS |
| 网路 | Integrated 10/100M Ethernet |
| 音频 | ALC 888S (HD Audio) |
| 触摸控制器 | PS/2 interface (Optional) |
| I/O接口 | SATA 7P Connector x 1 RS-232/485 port x4 Parallel port x1 USB port x2 (USB 2.0 version) USB hot SWAP x 1 (Optional) 16-bit GPIO port x1 10/100Mbps Ethernet port x1 |
| 端口 | SATA 7P for SATA x 1 2.00 mm Ø 44-pin box header for LCD x 1 2.00 mm Ø 26-pin box header for Printer x1 2.00 mm Ø 20-pin box header for 16-bit GPIO x1 2.00 mm Ø 16-pin header for LVDS x 1 2.00 mm Ø 10-pin box header for VGA x1 2.00 mm Ø 10-pin box header for USB x1 2.00 mm Ø 10-pin box header for RS-232 x4 2.00 mm Ø 8-pin header for Ethernet x 1 2.54 mm Ø 5-pin box header for Keyboard x1 2.54 mm Ø 5-pin header for Mouse x1 2.54 mm Ø 4-pin header for DC-in x1 2.54 mm Ø 2-pin header for Reset x1 1.25 mm Ø 6-pin Wafer for JTAG x1 1.25 mm Ø 4-pin Wafer for Line-out/MIC-in x2 1.25 mm Ø 4-pin Wafer for Touch screen x1(Optional) |
| 闪存支持 | Onboard 4MB SPI Flash Disk (Driver: A) |
| PWM | 16 channels |
| 功率要求 | Single Voltage +5V @900mA |
| 尺寸 | 90 x 96mm (3.54 x 3.77 inches) |
| 重量 | 100g |
| 工作温度 | -20°C ~ +70°C -40°C ~ +85°C (Optional) |
| 操作系统 | FreeDOS DOS6.22 PCDOS7.1 DR-DOS x-DOS OD/2 CE6.0 CE7.0 Windows XP Professional Windows Embedded Standard(XPE) POS Ready (WePOS) Embedded Linux X-Linux QNX VxWorks FreeBSD |