此外,NAD11-103-SD系列控制器被设计为插件替代品,具有向后兼容性,以支持传统软件,帮助延长现有产品的生命周期,而无需进行大量的重新设计。
NAD11-103-SD适用于广泛的数据采集、工业自动化、过程控制、汽车控制器、AVL、智能车辆管理设备、医疗设备、人机界面、机器人、机械控制等领域。
产品规格
- DM&P SoC Vortex86DX2- 600MHz
- 256MB DDR2 onboard
- 4S/4U/VGA/LCD/LVDS/LAN/I²C/SPI/16GPIO/SD
- Operation Temperature: -20 ~ +70°C
- Onboard 4MB SPI Flash Disk
- Optional: Touch Controller / CH375 DOS USB Hot Swap


| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| NAD11-103-SD_Datasheet | NAD11-103-SD Datasheet | Datasheet | 2018-04-01 |
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| NAD11-103-SD_UM_v1r1A | NAD11-103-SD Manual | Manual | 2018-04-01 |
| 处理器 | DM&P SoC CPU Vortex86DX2 600MHz Real-Time Clock with Lithium Battery Backup |
| 缓存 | L1:16K I-Cache, 16K D-Cache, L2 Cache:256KB |
| 总线 | PC/104 Standard Compliant |
| 系统存储器 | 256MB DDR2 Onboard |
| 看门狗定时器 | Software programmable from 30.5μ seconds to 512 seconds x2 sets(Watchdog 1 fully compatible with M6117D) |
| VGA | Integrated 2D VGA chip with dual display support (VGA + TTL /VGA + LVDS) VGA: Maximum resolution up to 1280×1024 @ 60Hz LVDS: Maximum resolution up to 1024×768 @ 60Hz Single-channel 18-bit LVDS |
| 网路 | Integrated 10/100Mbps Ethernet x1 |
| 闪存支持 | Onboard 4MB SPI Flash Disk SD Card |
| I/O接口 | RS232 port x3 RS-232/485 port x1 USB port (Ver. 2.0) x4 USB HotSWAP x1(Optional) Touch function x1(Optional) 16-bit GPIO port x1 10/100Mbps Ethernet port x1 I2C port x1 |
| 端口 | 2.0mm 44-pin box header for LCD x1 2.0mm 20-pin box header for 16-bit GPIO x1 2.0mm 16-pin header for LVDS x1 2.0mm 10-pin box header for VGA x1 2.0mm 10-pin box header for USB x2 2.0mm 10-pin box header for RS232 x4 2.0mm 8-pin header for Ethernet x1 2.54mm 2-pin header for Reset x1 2.54mm 5-pin box header for Keyboard x1 2.54mm 5-pin header for Mouse x1 2.54mm 4-pin header for -5V, -12V +12V, GND x1 1.25mm 6-pin wafer for I2C x1 1.25mm 4-pin wafer for Touch Controller x1(Optional) |
| 功率要求 | Single Voltage +5V @ 790mA |
| 重量 | 110g |
| 尺寸 | 90mm x 96mm (3.54 x 3.77 inches) |
| 工作温度 | -20°C ~ +70°C -40°C ~ +85°C (Optional) |
| 操作系统 | Free DOS DOS 6.22 PCDOS 7.1 DR-DOS x-DOS OD/2 Windows Embedded Compact 7 Windows Embedded Compact 6 Windows XP Professional Windows Embedded Standard(XPE) POS Ready(WePOS) Embedded Linux X-Linux QNX VxWorks FreeBSD. |