VDX3-6755系列控制器被设计为插件替代品,具有向后兼容性,以支持传统软件,帮助延长现有产品的生命周期,而无需进行大量的重新设计。
VDX3-6755适用于广泛的数据采集、工业自动化、过程控制、汽车控制器、AVL、智能车辆管理设备、医疗设备、人机界面、机器人、机械控制等领域。
方框图:

产品规格
- DM&P SoC Vortex86DX3- 1GHz
- 1GB / 2GB DDR3 onboard
- 3S/2U/VGA/LVDS/GLAN/LAN/CAN/SATA
- Operation Temperature: -20 ~ +70°C / -40 ~ +85°C (Optional)
- Isolated RS232 / 485
- Single channel 24-bit LVDS
- Optional: Isolated CANbus


| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| 6755_datasheet | VDX3-6755 Datasheet | Datasheet | 2024-01-23 |
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| VDX3-6755_UM_v5r0A | VDX3-6755 Manual | Manual | 2022-12-08 |
| 处理器 | DM&P SoC CPU Vortex86DX3 – 1GHz Real-Time Clock with Lithium Battery Backup |
| 缓存 | L1:32K I-Cache, 32K D-Cache L2 Cache:512KB |
| 总线 | PC/104 Standard Compliant |
| 系统存储器 | 1GB/2GB DDR3 Onboard |
| 看门狗定时器 | Software programmable from 30.5us to 512 seconds x2 sets (Watchdog 1 fully compatible with M6117D) |
| VGA | Integrated 2D VGA chip with dual display support (VGA + LVDS) VGA: Maximum resolution up to 1920×1080 @ 60Hz LVDS: Maximum resolution up to 1024×768 @ 60Hz Single-channel 24-bit LVDS |
| 网路 | Integrated 10/100Mbps Ethernet Realtek 8111F 10/100/1000Mbps Ethernet |
| I/O接口 | SATA 7P Connector x1 Isolated RS-232 port x2 Isolated RS-485 port x1 CAN bus port x1 (Need additional COM to CAN bus module) USB port (Ver. 2.0) x2 10/100Mbps Ethernet port x1 10/100/1000Mbps Ethernet port x1 |
| 端口 | SATA 7P for SATA x1 2.0mm 20-pin header for LVDS x1 2.0mm 10-pin box header for USB x1 2.0mm 10-pin box header for RS232 x2 2.0mm 10-pin box header for VGA x1 2.0mm 10-pin header for COM to CAN bus module x1 2.0mm 12-pin header for GbE x1 2.0mm 8-pin header for Ethernet x1 2.0mm 4-pin header for COM to CAN bus module x1 2.54mm 5-pin box header for Keyboard x1 2.54mm 5-pin header for Mouse x1 2.54mm 4-pin header for -5V, -12V, +12V, GND x1 2.54mm 3-pin header for RS485 x1 2.54mm 3-pin header for CAN bus x1 (Need additional COM to CAN bus module) 2.54mm 2-pin header for Reset x1 |
| 功率要求 | Single Voltage +5V @1.15A (Typical) |
| 重量 | 80g |
| 尺寸 | 90mm x 96mm (3.54 x 3.77 inches) |
| 工作温度 | -20℃ ~ +70℃ (Single Core) -10℃ ~ +60℃ (Dual Core) -40℃ ~ +85℃ (Optional for Single Core) -20℃ ~ +70℃ (Optional for Dual Core) |
| 操作系统 | Free DOS DOS 6.22 PCDOS 7.1 DR-DOS x-DOS OS/2 Windows 7 Windows Embedded Standard 7 Windows Embedded Compact 7 Windows Embedded Compact 6 Windows XP Professional Windows Embedded Standard(XPE) POS Ready(WePOS) Embedded Linux QNX VxWorks and FreeBSD. |