VDX-6327 3.5“嵌入式控制器系列在设计时考虑到了向后兼容性,以便为面临使用现有基于x86的3.5”控制器的寿命终止挑战的项目提供迁移路径。VDX-6327系列控制器设计为插入式替代产品,具有向后兼容性,可支持传统软件,以帮助延长现有产品的生命周期,而无需进行大量的重新设计。
VDX-6327适用于广泛的数据采集、工业自动化、过程控制、汽车控制器、AVL、智能车辆管理设备、医疗设备、人机界面、机器人、机械控制等要求占地面积小的应用,低功耗、低成本的硬件,具有开放的行业标准,如3.5英寸。
产品规格
- DM&P SoC Vortex86DX- 800MHz
- 256MB / 512MB DDR2 onboard
- 4S/3U/VGA/LCD/LVDS/LAN/PWM/16GPIO/CF
- Operation Temperature: -20 ~ +70°C / -40 ~ +85°C (Optional)
- Onboard 4MB SPI Flash Disk
- PC/104+ Connector Onboard


| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| 6327RD_datasheet | VDX-6327RD Datasheet | Datasheet | 2018-04-01 |
| Doc. # | Subject | Date | |
|---|---|---|---|
| VDX-6327_UM_v1r1A | VDX-6327RD Manual | Manual | 2018-04-01 |
| 品名 | 说明 |
| VDX-6327RD | Vortex86DX 3.5″ CPU Module with 256MB DDR2 |
| VDX-6327RD-512 | Vortex86DX 3.5″ CPU Module with 512MB DDR2 |
| 处理器 | DM&P SoC CPU Vortex86DX- 800MHz Real-Time Clock with Lithium Battery Backup |
| 缓存 | L1:16K I-Cache, 16K D-Cache L2 Cache 128KB |
| 总线 | PCI-104+ standard compliant |
| BIOS | AMI BIOS |
| 系统存储器 | 256/512MB DDR2 Onboard |
| 看门狗定时器 | Software programmable from 30.5μ sec. to 512 sec. x 2 sets (Watchdog 1 fully compatible with M6117D) |
| VGA | XGI Volari Z9s Chipset VGA and TFT/LVDS Flat Panel Interface Support Onboard 32MB VGA Memory, support resolution up to 1280×1024, 16M colors |
| 网路 | Integrated 10/100Mbps Ethernet |
| 闪存支持 | Onboard 4MB SPI Flash Disk MSTI EmbedDisk Module (16MB and above) Compact Flash Type I/II 44-pin IDE to Micro SD (Optional) |
| PWM | 16~24 Channels |
| SRAM support | 512KB (Optional) |
| I/O接口 | Enhanced IDE port (UltraDMA-100/66/33) x1 FDD x 1 RS-232 port x7 RS-232/422/485 port x1 USB port (2.0) x3 Parallel port x1 16-bit GPIO port x1 10/100Mbps Ethernet port x1 |
| 端口 | 2.54mm 4-pin header for +12V, -12V, -5V, GND x 1 2.54mm 2-pin header for Reset x1 2.54mm 3-pin header for RS-485 x1 2.0mm 44-pin box header for IDE x1 2.0mm 44-pin box header for LCD x1 2.0mm 34-pin box header for FDD x 1 2.0mm 26-pin box header for Printer x1 2.0mm 20-pin box header for 16-bit GPIO x1 2.0mm 10-pin box header for RS-232 x7 2.0mm 10-pin box header for USB x1 1.25mm 6-pin wafer for JTAG x1 0.8mm 124-pin Mini-PCI card connector x 1 External 15-pin D-Sub female connector for VGA x1 External 9-pin D-Sub male connector for RS-232 x1 External RJ-45 connector for Ethernet x1 External USB connector x 1 External Mini-DIN connector for Keyboard/Mouse x1 Type I/II Compact Flash Slot x1 |
| 功率要求 | Single Voltage +5V @ 840mA |
| 重量 | 150g |
| 尺寸 | 102 x 146mm (4.01 x 5.75 inches) |
| 工作温度 | -20°C ~ +70°C -40°C ~ +85°C (Optional) |